Kerti tó - tél, téliesítés
A tél közeledtével több teendő is akad a kerti tó körül,
melyekkel a gondmentes áttelelés elősegíthető.
Növények
A kerti tó annál jobb állapotban telel át
minél kevesebb szerves anyag kerül bele ősszel és télen.
A tavat körülvevő parti lombhullató növényzetet vissza lehet vágni, különösen a víz fölé hajló ágakat. Így a lomb nem a vízbe fog hullani.
Amennyiben fák vannak a tó közelében, a lombhullás idejére egy hálóval le lehet takarni a vízfelszínt. Nem túl esztétikus, de annál praktikusabb megoldás, mert általában a lomb nagy része az első fagyok után egy-két hét alatt lehullik. A lombhullás végén a levelek a hálóval együtt gyorsan és egyszerűen eltávolíthatóak.
Vizinövények
Az elszáradt vízben lévő leveleket el lehet távolítani. A víz feletti részeket egyszerűbb a tó befagyása után a jég felett elvágni és lesöpörni. Akkor biztosan nem hullik a vízbe.
Halak
A hőmérséklet csökkenésével a halak aktivitása is lecsökken. Lehúzódnak a tó aljára, mozgásuk lelassul, készülnek a télre. Ez a víz hömérsékletének 8-10°C hűlésekor - kisebb tavaknál hamarabb, a nagyobbaknál valamivel később - következik be. Ekkor az etetésüket is be lehet fejezni, nincs rá szükségük. Ilyenkor a halak nyugalomra vágynak, érzékenyek mindenféle külső hatásra, lehetőleg ne zavarjuk őket.
Teljes befagyás esetén a tó gázcseréjének leáll.
A káros gázok nem tudnak eltávozni és a halak életét veszélyeztetik. Ezért halastavak esetében a gázcseréhez léket kell biztosítani. Ez történhet lékfúrással, vagy befagyásgátló - sekélyebb tavak esetében tófűtő - berendezés alkalmazásával.
Befagyott tavon léket vágni, a jeget ütni nem szabad, mert a halakat a zaj felzavarja téli pihenőjükből.
Fóliás tavaknál az ütések okozta jégmozgás következtében a fólia is sérülhet.Tótechnika
A szűrőrendszer téli üzemeltetése lehetséges, de nem javasolt. Amíg a víz mozgásban van nehezen fagy meg, a mechanikai szűrés működik és a visszafolyási ponton a tó nem fagy be így a lék is biztosított.
Fagyok esetén egy váratlan pár órás áramszünet azonban kellemetlen meglepetést okozhat.
Ilyenkor ha valaki 1-2 napig nincs otthon, amire hazaér könnyen egy szétfagyott szűrő fogadhatja. A csőben a víz megfagy és talán csak tavasszal olvad ki, a szivattyút le kell állítani. A szűrőtartályt ilyenkor víz és jégmentesíteni csak valamilyen fűtőberendezés elhelyezése után lehet.
Ezért javasolt a a szűrőrendszer víztelenítése még a fagyok előtt.
Szűrőrendszer:
A tószivattyúk jellemzően a fagyhatár alatt vannak elhelyezve, a leállítást követően nincs velük tennivaló. A fagyhatár felett elhelyezett szivattyúkat ki kell venni a tóból és egy vödör vízben fagymentes helyre rakni.
Az UV-C berendezéseket ki lehet kapcsolni és legalább az elektromos részeket kiszerelni és fagymentes helyen tárolni.
A tószűrők jellemzően szivacsszűrők. A szűrőszivacsnak egyetlen emberi tulajdonsága van, ha megfagy csökken az élettartama. Ezért a szivacsok száraz, fagymentes helyen teleltetésével az élettartamuk jelentősen megnövelhető. A szűrőházból a vizet el kell távolítani és a csapadék bejutását megakadályozni, mert a házat a jég szétnyomhatja. A szűrőházon az ürítőcsapokat - amennyiben vannak - nyitva kell hagyni.
Levegőztető:
A levegőztető működtetése késlelteti a tó befagyását, amennyiben a berendezés fűtőtt helységben van elhelyezve, akár egész télen át. A tó teljes befagyásáig üzemeltethető.Víz alatti világítás:
10°C vízhőmérséklet alatt lehetőleg ne kapcsoljuk be, ezzel az izzó élettartama növelhető.Tófólia
A fóliát - különösen ha PVC - védeni kell a jég nyomásától. A hidegben megkeményedett fólia a jégnyomás hatására megrepedhet és az ilyen sérülések nem tartoznak a garanciális hibák körébe.
A jég káros hatásának kiküszöbölésére két módszer alakult ki.- Fagytestek: a tóban elhelyezett fagytesteket a jég össze tudja nyomni ezzel csökkentve a fóliára jutó nyomást.
- Befagyásgátló vagy tófűtő: a berendezés folyamatosan léket tart a tavon, így megelőzhető a teljes felület befagyása és csökkenthető a kialakuló jégnyomás.