A víz oxigéntartalmának mesterséges növelése főleg a nyári, tartósan meleg időszak idején válhat nélkülözhetetlenné.
A halak életének alapfeltétele a víz megfelelő oxigéntartalma. A szerves anyagok lebontásában, átalakításában résztvevő baktériumok is elpusztulnak oxigén nékül. A tóban kialakult biológiai egyensúly oxigénhiányos környezetben könnyen felborul. A kisebb méretű, sekély tavak érzékenyebben reagálnak a külső hőmérséklet emelkedésére, felmelegedésük gyorsabb. A felmelegedett víz kevesebb oxigént képes tárolni. Ezért szükség lehet - főleg 25C°-os vízhőmerséklet felett - az oxigéntartalom növelésére.
A víz természetes oxigénfelvétele a vízfelszínen keresztül és a növények, algák fotoszintézisével történik.
A vízfelszínen keresztül a légkörből érkező oxigén a víz mozgásának függvényében változik. A mozgó vízfelszín több oxigént vesz fel.
A növények fotoszintézise miatt víz oldott oxigéntartalma a nap folyamán változik. Napfelkelte után a növények elkezdenek oxigén termelni és az oxigéntartalom nő. Naplemente előtt délutáni órákban a legmagasabb, majd naplemente után a hajnalig csökken. A legalacsonyabb hajnalban, napfelkete előtt.
Oxigénhiány jellemző okai
A víz túlzott felmelegedése, az oxigénmegkötő képesség a víz hőmérsékletének emelkedésével csökken.
A halak túlszaporodása, a legjelentősebb oxigénfelhasználók normális esetben a halak.
Erős algásodás, de az algairtó szerek alkalmazásakor fellépő hirtelen, nagymértékű algakihalás is átmeneti oxigénhiányt okoz.
Teendők, megoldások
Mederkialakítás, árnyékolás A felmelegedés okozta oxigénhiány ellen már a tó tervezésekor tehetünk. A legalább 1,2-1,5m mélység, kevesebb a tűző napnak kitett sekély rész segít a felmelegedés elkerülésében. A részleges árnyékolásban nagyobb lombos fák, lugasok - nem a tó fölé nyúló ágakkal - is segíthetnek.
Vizinövények telepítése A vizinövények nappal oxigént termelnek, éjszaka oxigént fogyasztanak. Nyáron magasabb a napos órák száma így az oxigéntermelés több mint a fogyasztás. A víz oxigéntartalmának növelésére legalkalmasabbak a víz alatti növények - jellemzően a hínárfélék - mert az általuk termelt oxigén nagyrészt a víz alatt szabadul fel. Hátrányuk, hogy a kerti dísztavakban a túlszaporodásuk, elterjedésük nehezen korlátozható, a hínárfélék a kerti tóban elhelyezett szivattyúk szívónyílásait is eltömíthetik. Ezért helyettük inkább - a felmelegedés elkerülésére - a tó felszinét takaró növényzet (pl. tavirózsák) telepítése ajánlott.
Halak A halak aktivitása és ezáltal az anyagcseréje is felgyorsul a melegedő vízben. A felszaporodott bomló szerves anyagok jelentősen terhelik a tó oxigénkészletét. Amennyiben a víz hőmérséklete 27 - 28C°-ra melegszik a haleledel mennyiségét csökkenteni kell, 30C° felett az etetést fel kell függeszteni.
A halak túlszaporodása kerti tavakban természetes jelenség, hiszen az etetés miatt bőven van táplálék és - esetleg egy-két macskán kívül - nincs ellenség. 10 - 20m3 feletti tavakban megoldás lehet természetes ellenség telepítése. Egy-két kisméretű ragadozóhal (pl. sügér) az ivadékokat megritkítja, de a kifejlett példányokat nem veszélyezteti. Kisebb tavakban 2 - 3 évente szükséges lehet a halállomány ritkítása. Szerencsés esetben van egy ismerős aki éppen tavat épít és örömmel elviszi a feleslegessé vált kishalakat. A tóépítők rendszeresen találkoznak ezzel a problémával, ezért az általuk épített tavak esetében általában ők is tudnak segíteni.
Levegő befúvás Az alkalmazott kerti tó levegőztetők jellemzően kültéri kivitelűek. A levegőpumpák, kompresszorok megfelelő méretezése esetén a befújt levegőmennyiség óránként 50 - 100 liter/m3. A levegőztetőfúvókák elhelyezési mélysége 40-50cm. Minél kisebb méretű buborékokra porlasztunk, annál jobb a levegőztetés hatásfoka. Az Oxytex porlasztók az oxigéndús környezetben megfelelő felületet biztosítanak a hasznos baktériumok megtelepedésére is, így a levegőztető biológiai szűrőként is működik.
A víz mozgatása, áramoltatása Kerti tóban a víz mozgatására több lehetőség is adódik, ezek a leghatékonyabb megoldások a levegőztetésre.
- A gravitációs átfolyó rendszerű biomechanikai szűrők kialakításuknak köszönhetően oxigénnel dúsítják a vizet. Igaz ennek egy részét a felszaporodott mikroorganizmusok el is fogyasztják, de üzemeltetésükkel még így is jelentős oxigéntöbblet érhető el.
- Szökőkutak esetében leghasznosabb fúvókatipusok melyek nem bontják apró cseppekre vizet. Így alacsony a párolgási veszteség és a nagyobb vízcsepp kevésbé szélérzékeny. A szökőkutas levegőztetés nagyobb, 200 m2 vízfelület feletti halastavak esetén javasolt. Kisebb tavak esetén megoldás lehet az alacsonyabb vízképű látványelemek alkalmazása. Utólagos, nem tervezett szökőkút esetén az úszó kivitel megkönnyíti a telepítést.
- Kisebb és közepes méretű tavak esetén patak, csobogó, vízesés építésével jelentős oxigénbevitel érhető el. Nyáron, erős napsütés esetén a felforrósodott köveken végigcsordogáló víz jelentősen felmelegszik, ezért kisebb vízhozam esetén - ha van rá lehetőség - inkább éjszaka üzemeltessük.
Amennyiben további kérdései merülnek fel, elérhetőségeinken várjuk jelentkezését!