Algásodás
A kerti tó tulajdonosok egyik fő problémája a tó algásodása.
Két algatipus jellemző a hazai tavakban:
- Lebegő vagy zöldalga: a bezöldült és kevésbé átlátszó vízzel több-kevesebb ideig minden tó tulajdonosa találkozott már.
- Fonalas alga: kezdetben a sekély, felmelegedett vizekben megjelenő, a köveken megkapaszkodó alga.
Az algásodás kialakulását megakadályozni könnyebb, mint a meglévőt kiirtani.
A megelőzésre már a kerti tó tervezésekor gondolni kell.- A megfelelő vízmélység kialakítása védi a tavat a nyári túlmelegedéstől, ami az algásodás egyik okozója.
- A telepítendő növények mennyiségének és fajtájának megfelelően kell a teraszokat kialakítani.
A pár hétnél hosszabb ideig tartó algásodás a víz minőségében bekövetkezett változásra utal.
A jellemző okok:- túlmelegedés,
- halak túletetése és/vagy túlszaporodása,
- növénypusztulás,
- külső okból bekövetkezett tápanyagtúltengés.
Amire a probléma észrevehetővé válik a fenti okokból jellemzően nem egy, hanem egymást erősítve több is fennáll.Ideális esetben:
- a tóban lévő növények felhasználják a rendelkezésre álló tápanyagokat és árnyékolják a vízfelszín 1/3-át.
- nem kell etetni a halakat, annyian vannak amennyit a tó el tud látni élelemmel.
- nem kerül a tóba magas foszfor és nitrogén tartalmú víz.
- a víz hőmérséklete, oxigéntartalma megfelelő, lehetővé teszi a szerves anyagok lebontását.
"Mindössze ennyit kell elérni."
Ha esetleg nem sikerül, nézzük mit tehet értünk a technológia.
Az algák elleni védekezésre több megoldás is létezik.
Szűrőrendszer
Egy megfelelően méretezett és telepített szűrőrendszer oxigénnel dúsítja a vizet, a biomechanikai szűrés felgyorsítja a tóba kerülő szerves anyagok lebontását. Ennek erdményeképp mikroorganizmusok segítségével a felesleges tápagyagokat eltávolítja, illetve a növények által hasznosíthatóvá teszi.Lebegő alga:
Frissen elkészült dísztó esetén az algavirágzás természetes jelenség, melyet a lebegő algák elszaporodása okoz. A frissen ültetett növények lassan veszik fel a tápanyagot és a baktériumok elszaporodásához idő szükséges. Normális esetben pár hét alatt beáll az egyensúly és a víz kitisztul. A tisztulási folyamat felgyorsítható indító baktériumkultúrák segítségével. Hasonló jelenség tapasztalható a tavaszi hirtelen felmelegedés idején és nyáron nagyobb mértékű vízcsere esetén is.Amennyiben az algásodás két-három hétnél tovább is megmarad algairtó adagolásával a probléma az esetek nagy többségében megoldható. Nélkülözhetetlen a levegőztetés is, mert a felszaporodó szerves hulladék lebontásához több oxigén szükséges. A hirtelen algakihalás még levegőztetés mellett is átmeneti oxigénhiányt okozhat, ezért az algairtást halastavakban lehetőleg a délutáni napos órákban végezzük, mert ekkor a legmagasabb a víz oxigéntartalma.Szükség esetén tartós és állandó algairtó hatás érhető el a szűrőrendszerbe épített UV-C fénysugaras előszűrő alkalmazásával.Fonalas alga:
A fonalas algák megjelenése általában a sekély, pangó vizekben a köveken kezdődik. Az algát mielőbb - még elszaporodása előtt - el kell távolítani a tóból. A tiszta, teljes mélységében átlátható víz kedvez a fonalas algák kialakulásának, mert a tó teljes keresztmetszetében rendelkezésre áll az algák növekedéséhez szükséges fény. A víz átmozgatásával, árnyékolással a folyamat legtöbbször megállítható.Nagymértékű eseti algásodás esetén fonalasalga megsemmisítő alkalmazásával a fonalas algák átmenetileg kiirthatók. Az algairtó alkalmazása előtt minél több algát el kell távolítani a tóból. Ebben az esetben is nélkülözhetetlen a levegőztetés, mert a hirtelen algakihalás átmeneti oxigénhiányt okozhat. Amennyiben az algásodás valamely kiváltó okán nincs mód, esetleg akarat változtatni, akkor a fonalas alga állandóan visszatér a tóba. Ilyen esetben a folyamatos algairtás helyett a Velda cég I-Tronic fonalas algairtó készüléke jelenthet megoldást. A készülék rézionokat szabadít fel, mely meghatározott koncentrációban megakadályozzák az algásodást.Minden esetre igaz, hogy az algairtás szűrés nélkül ritkán vezet tartós eredményre, mert a vízben maradó kiirtott alga bomlásával a jövő nemzedék táplálékául szolgál.
Az algák elleni küzdelemhez sok sikert kívánunk!